ul. Świdnicka 24, 58-200 Dzierżoniów
+48 508 291 545
kontakt@soltermo.pl

Kotły elektrodowe

Kotły elektrodowe dla domów jednorodzinnych

Kotły elektrodowe są urządzeniami elektryczno – elektronicznymi ogrzewającymi ciecz do centralnego ogrzewania mieszkań lub budynków (grzejniki, kaloryfery) lub ciepłej wody użytkowej (pobór wody w celach higieniczno – sanitarnych). Zasada działania kotła elektrodowego polega na ogrzewaniu dostarczanej cieczy w module grzewczym, poprzez przepływ prądu pomiędzy elektrodami należącymi do jednego z trzech obwodów elektrycznych. Ogrzana ciecz jest dalej podawana za pomocą pompy wodnej do wężownicy umiejscowionej w zbiorniku (buforze), albo do zbiornika tworzącego płaszcz wodny lub też do wymiennika ciepła. Przeznaczony jest szczególnie do ogrzewania domów jednorodzinnych, mieszkań, czy też pomieszczeń gospodarczych lub spełniających funkcje usługowe. Kocioł ze względu na małe gabaryty i nieduży ciężar, może być zawieszany na ścianie, lub wkomponowany w meblową lub inną zabudowę.

Piece elektrodowe to urządzenie bez emisyjne

Piece cieplne w stosunku do innych kotłów C.O. są urządzeniami bez emisyjnymi, co w obecnej dobie walki o czyste powietrze jest sprawą niezwykle ważną, a więc nie emituje do otoczenia zanieczyszczeń powietrza w postaci gazów cieplarnianych takich jak dwutlenek węgla (CO 2) czy innych, a także pyłów. Rozwiązaniami konstrukcyjnymi i estetyką przewyższa urządzenia energetyczne podobnego przeznaczenia. Kocioł elektrodowy pracuje razem z instalacją hydrauliczną – doprowadzającą i odprowadzającą specjalny płyn grzewczy, która to instalacja nie jest przedmiotem dostawy.

Zastosowania kotła elektrodowego

Możliwości zastosowania (podłączenia) kotła elektrodowego są następujące:

  1. Podłączenie pieca elektrodowego do współpracy z buforem ciepła zlokalizowanym w pobliżu (dla centralnego ogrzewania)
  2. Podłączenie bezpośrednie kotła elektrodowego do wymiennika c.w.u. (dla cieplej wody użytkowej)
  3. Podłączenie bezpośrednie do centralnego ogrzewania (c.o.)

Kocioł elektrodowy‚ składa się z elementów elektrycznych, elektronicznych

i hydraulicznych.

Całość zmontowana jest na płaskiej płycie kompozytowej. Kocioł zajmuje bardzo mało miejsca i jest przystosowany do instalacji na ścianie.

Budowa kotłów elektrodowych

OBUDOWA

Jest to konstrukcja z płyty kompozytowej o budowie warstwowej, z zewnętrznymi ściankami aluminiowymi i rdzeniem polietylenowym, tworząca sztywną „skrzynię”, w której umieszczone są elementy elektryczne, elektroniczne i hydrauliczne. W dolnej części występują przyłącza wodne i wyłącznik główny (w osobnej obudowie).

Obudowę główną może otworzyć tylko uprawniony serwisant poprzez odkręcenie dwóch śrub mocujących pokrywę, znajdujących się na środku górnej i dolnej krawędzi obudowy pod plombami (srebrne oznaczenia hologramowe). Uszkodzenie plomb może spowodować utratę gwarancji. Obudowa jest zamocowana do płyty montażowej, poprzez którą kocioł jest pionowo zawieszany na ścianie, przez uprawnionego instalatora.

STEROWNIK

Jest urządzeniem elektryczno – elektronicznym niezbędnym dla sterowania pracą kotła. Wszystkie funkcje sterownika łącznie z informacjami na jego wyświetlaczu zaprogramowane zostały w trakcie uruchomienia kotła

i użytkownikowi pod rygorem utraty gwarancji nie wolno ich zmieniać.

MODUŁ GRZEWCZY-ELEKTRODOWY

Jest to element elektryczno – hydrauliczny, składający się z kilkunastu elektrod umieszczonych w zamkniętej rurowej obudowie wypełnionej płynem grzewczym, w której te elektrody są zatopione. Do każdej elektrody podłączony jest przewód prądowy. Moduł grzewczy z boków posiada wejście i wyjście płynu grzewczego (zasilanie i powrót do instalacji).

Moduł grzewczy musi pracować w specjalnie stworzonych warunkach, czyli że zostanie zastosowany płyn specjalnie przygotowany przez producenta kotła.

WYPOSAŻENIE ELEKTRYCZNE

Wyposażenie elektryczne kotła to zespół obejmujący łącznik ręczny zasilania pełniącego równocześnie funkcję łącznika awaryjnego, zabezpieczenia, styczniki sterujące, sterownik programowalny, czujniki temperatury, a także przewody połączeniowe i zasilające. Elementem wyposażenia jest również licznik energii elektrycznej z wyświetlaczem.

WYPOSAŻENIE HYDRAULICZNE

To typowe elementy instalacji hydraulicznej służące do szczelnego połączenia kotła z buforem lub wymiennikiem ciepła. Przepływ płynu grzewczego w instalacji jest wymuszony pompą cyrkulacyjną.

Zamów bezpłatną wycenę

Zapraszamy do kontaktu. Wykonamy dla Państwa bezpłatny kosztorys.