ul. Świdnicka 24, 58-200 Dzierżoniów
+48 508 291 545
kontakt@soltermo.pl

Synergia

Synergia

Według Wikipedii Synergia to “współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań. Termin ten jest pojęciem ogólnym, mającym zastosowanie w wielu różnych dziedzinach”

Synergia w ekologicznym domu to wykorzystanie energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej do zasilania pompy ciepła.

Każdy inwestor budujący dom jednorodzinny musi podjąć decyzję o źródle ciepła i rodzaju instalacji grzewczej. Niestety w dalszym ciągu wielu właścicieli domów decyduje się na ogrzewanie paliwami kopalnymi, peletem drzewnym lub spalaniem drewna w kominku z płaszczem wodnym. W dzisiejszych czasach kiedy technologia rozwija się w tempie nie znanym w dotychczasowej historii instalowanie kotłowni w klasycznej formie i spalanie dowolnego paliwa w celu pozyskania energii cieplnej wydaje się być absurdem. Tego typu instalacja będzie generować permanentne koszty i spore nakłady pracy. Na początku każdego sezonu grzewczego trzeba zakupić paliwo a następnie konieczna jest ciągła obsługa. Uzupełnianie paliwa, usuwanie popiołu, czyszczenie kotła z sadzy i nagaru. Dodatkową wadą są spaliny i gazy emitowane do atmosfery. Niestety częstym widokiem w Polsce są miasta i wsie przykryte gęstą mgłą w sezonie grzewczym. Jest to toksyczny dym pochodzący z kotłowni.

Już na etapie projektowania i budowy domu warto podjąć decyzje o ekologicznym, tanim i bezobsługowym ogrzewaniu jakim jest pompa ciepła zasilana instalacja fotowoltaiczną.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dom uzyskuje synergię energetyczną a więc do ogrzewania zostaje wykorzystana energia pochodząca z własnej elektrowni. System działa autonomicznie. W zasadzie nie wymaga obsługi, nie emituje żadnych spalin i jest całkowicie ekologiczny. Dodatkową zaletą jest fakt, że tego typu instalacja generuje minimalne koszty ponieważ nadwyżka energii elektrycznej wyprodukowana w słoneczne letnie dni zostaje wykorzystana zimą do ogrzewania domu.

Już teraz zamów bezpłatną wycenę swojej instalacji